2024 m. gegužės 11d. 13:00 val. kviečiame į Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centrą, paminėti lietuviškos meilės deivės Mildos dieną. Susitiksime su natūralios kosmetikos gamintoja, lektore Kristina Šilinskiene-Naktižiede, kuri ne tik papasakos apie augalų naudingąsias savybes, bet ir pakvies pasigaminti žolelių plaušines.
Būtina išankstinė registracija telefonu: +370 41 416 444.
Renginys nemokamas.
Gegužės 13-ąją, kuomet visa gamta atgyja ir prisipildo naujos gyvybės minima lietuvių meilės deivės Mildos diena. Jos vardas kildinamas iš žodžio „milti“, kitaip „mylėti“. Žemaitiškai Mil-da (myli dar).
Įvairiuose rašytiniuose šaltiniuose minima, kad Mildos vardas lyg upėvardis pirmą kartą paminėtas 1315 metais kryžiuočių Tryro magistro dokumente. Manoma, kad ši upė teka dabartiniame Varėnos krašte ir vadinama Mildupiu. Tikėtina, kad ši „Mildos upė“ ir yra ta garsioji priešų minima upė, kurios pakrantėmis, pasak legendos, mėgusi vaikščioti pati deivė Milda. Legendoje pasakojama, kad kadaise gyvenusi nuostabaus grožio kunigaikštytė, kuri mėgusi vaikščioti basomis kojomis prie upelio, rinkdama gėles svajodavo apie jos pasiimti atvykstantį kunigaikštį. „Meilės deivė Milda“ buvo vaizduojama kaip graži moteris giliomis, ramiomis akimis, ilgais tamsiais plaukais, grakšti ir žydinti kaip lelija tarp gėlių.
Vėliau, remiantis legendomis, visuomenėje išryškėjo Mildos – lietuvių meilės deivės garbintojai – mildauninkai. Mildauninkai tai – žiniuoniai, žolelėmis ar užkalbėjimais gydę meilės negalias. Jie žinojo kaip numalšinti arba sužadinti meilės aistras, išgydyti sužeistą širdį. Teigiama, kad jie atlikdavo ir savotišką psichologų vaidmenį. Žmonės jų klausdavo patarimų, jei nesisekdavo meilės reikalai ar kildavo kivirčai šeimoje.