Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras


Ventos g. 7A, Kuršėnai, Šiaulių r.

 Tel. 0 41 41 64 44 arba +370 41 41 64 44

Kuršėnų širdyje – projektas „Keramikos dienos“ baigia pražysti visomis pradų spalvomis

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre vykstantis projektas „Keramikos dienos“ sulaukė žiniasklaidos ir dalyvių susidomėjimo, atskleidė keramikos populiarumą, o dalyvių noras pažinti, išbandyti, atrasti ir kurti nustebino.

Siekis tęsti tradicijas padeda išsaugoti pamatines, kultūrines tautos vertybes ir skatina šviesti visuomenę bei žadinti jų smalsumą pažinti tradicinius amatus, įdomiai ir patraukliai perteikiant juos per menines – edukacines formas. Kuršėnų miestas – Puodžių sostinė, kurioje gyvena ne tik daug keramikos meistrų, bet ir Lietuvos Puodžių karaliai. Šiaulių rajono savivaldybės  etninės kultūros ir tradicinių amatų centras didelį dėmesį skiria seniesiems krašto amatams ir amatininkams, todėl stengiasi parengti ir įgyvendinti kuo daugiau skirtingų projektų.

Šiuo metu įgyvendinamo projekto „Keramikos dienos“ užsiėmimus veda edukacinių programų ir etninės kultūros specialistė Alina Milašienė ir tradicinių veiklų organizatorius, septintasis Lietuvos Puodžių karalius Algimantas Tamašauskas. Buvo surengtos išvykos į Vertelių keramikos muziejų-studiją, kur devintasis Lietuvos Puodžių karalius Vydmantas Vertelis taip pat vedė keramikos užsiėmimus. Dalyviai turėjo galimybę apsilankyti pas keramikę Zitą Pastaukienę-Čekanauskienę, kuri mielai dalijosi savo patirtimi ir žiniomis. Surengtos ekskursijos į Prano Anglicko įmonę, Kelmės kultūros centro etninės kultūros ir tradicinių amatų skyrių ir Šiaulių „Aušros“ muziejų.

Dalyviai jau antras mėnuo dalyvauja edukaciniuose užsiėmimuose. Kas dvi savaites keitėsi molio spalvos, rūšys, kurios simbolizuoja keturis skirtingus pradus – debesis, saulę, žemę ir vandenį. Per septynias savaites keramikos mylėtojai jau išbandė savo gebėjimus ir galimybes: lipdė, žiedė, glazūravo. Sukurta daug nuostabių molinių indų ir suvenyrų, kurie nusidažė įvairiomis spalvomis. „Debesų savaitės“ – balta ir mėlyna; „Saulės savaitės“ – geltona, oranžine, raudona; „Žemės savaitės“ –   ruda, juoda, tamsiai žalia. Nors ir kaip būtų gaila, prasidėjo kulminacinės projekto „Vandens savaitės“. Pirmąją savaitę dalyviai lipdė iš baltojo šamotinio molio, susipažino su jo ypatinga struktūra, kuri buvo sudėtingesnė nei prieš tai buvusios. Pasak dalyvavusių moterų „Šamotą labai sudėtinga prisijaukinti, nes jis kietas, grubus ir greitai lūžtantis“. Liko vos kelios projekto veiklos į kurias dar galite suspėti užsiregistruoti. Kviečiame birželio 22 d. 10:00 val. stebėti ir patiems išbandyti duonos raugo degimą (impregnavimą). Dalyvių kūrybiniai keramikos darbai bus degami aukštoje temperatūroje ir impregnuojami duonos raugu. Tai unikalus šamotinio molio impregnavimo būdas, kuris nepaliks abejingų. 2022 m. birželio 25 d. vyks baigiamasis projekto „Keramikos dienos“ renginys – „Kur jungiasi keramikos ir Lauryno Ivinskio tradicijos“ ir projekto dalyvių keramikos darbų paroda. Mielai lauksime projekto dalyvių, kuršėniškių ir miesto svečių „Vandens savaitėse“.

Siekis tęsti tradicijas padeda išsaugoti pamatines, kultūrines tautos vertybes ir skatina šviesti visuomenę bei žadinti jų smalsumą pažinti tradicinius amatus, įdomiai ir patraukliai perteikiant juos per menines – edukacines formas. Kuršėnų miestas – Puodžių sostinė, kurioje gyvena ne tik daug keramikos meistrų, bet ir Lietuvos Puodžių karalių. Šiaulių rajono savivaldybės  etninės kultūros ir tradicinių amatų centras didelį dėmesį skiria seniesiems krašto amatams ir amatininkams. Projekto „Keramikos dienų“ užsiėmimams vadovauja edukacinių programų ir etninės kultūros specialistė Alina Milašienė ir tradicinių veiklų organizatorius, septintasis Lietuvos Puodžių karalius Algimantas Tamašauskas. Buvo surengtos išvykos į Vertelių keramikos muziejų-studiją, kur devintasis Lietuvos Puodžių karalius Vydmantas Vertelis taip pat vedė keramikos užsiėmimus. Dalyviai turėjo galimybę išgirsti ir keramikės Zitos Pastaukienę-Čekanauskienės patarimus, kuri mielai dalijosi savo patirtimi ir žiniomis.  

 

          Straipsnį parengė Kuršėnų dvaro kultūrinės veiklos koordinatorė Lina Šukienė

 

Šioje svetainėje naudojame slapukus. Jie padeda, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius. Taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.